MENU TO PODSTAWA !

Całkiem niedawno trafiliśmy przypadkiem na stronę www z zupełnie nieczytelnym MENU.
Szara czcionka na niebieskim tle. Wzrok mam dobry ale to przekracza moje możliwości:)
To nieprzemyślane menu, które można obejrzeć w obrazku obok (o ile coś dostrzeżecie) zainspirowało mnie do wypisania podstawowych błędów przy tworzeniu MENU na stronach.

A więc zaczynamy:

1) błąd z obrazka obok – źle dobrane kolory czcionek, ciemna czcionka na ciemnym tle lub odwrotnie jasna czcionka na jasnym tle.
2) menu rozwijane w dół – często stosowane rozwiązanie z tym, że bardzo często menu zrobione jest tak, że bardzo szybko ucieka spod kursora, wystarczy jeden delikatny ruch i menu znika. Często przy tak rozwijanym menu trzeba ostrożnie się po nim poruszać co bywa frustrujące.
3) zła kolejność działów w menu – np: KONTAKT na początku menu – standardem jest ustawienie działu KONTAKT na końcu menu, do tego przyzwyczaili się internauci. Zmiana takiego ustawienia znowu wprowadza zamieszanie.
4) brak zaznaczenia w jakim dziale jesteśmy. Internauta po przejściu na dany dział musi wiedzieć w jakim jest dziale, dlatego zakładki w menu powinny wtedy albo zmieniać kolor, albo nazwa działu powinna być z podświetleniem, lub np: przycisk powiększa się. To ułatwia nawigację po stronie internetowej. Nie musimy zastanawiać się w jakim miejscu strony jesteśmy – menu nam to podpowie.
5) ustawienie menu w nietypowym miejscu strony czyli po prawej stronie w pionie lub na samym dole strony (zamiast nad belką). Internauci są przyzwyczajeni do standardowych miejscu na menu. Dezorientują się gdy menu pojawia się w innym miejscu. Jeśli szukają czegoś na szybko, mogą tego menu nawet nie zauważyć i opuścić stronę www.
Tych błędów pewnie można by znaleźć więcej, ale to są takie które najczęściej spotykamy.
Apel do programistów i grafików
– nie popełniajcie tych błędów – stron www jest dla internautów i trzeba im ułatwić nawigację po stronie jak najbardziej możemy. Nikt nie lubi tracić czasu!:)

Komentarze