CHROMEBOOK – REWOLUCJA CZY SPÓŹNIONY PROJEKT?

Właśnie zakończyła się konferencja organizowana przez Google, na której zostały przedstawione nowinki i pomysły Google. Zapewne nikogo już nie zdziwi, że było ich naprawdę sporo i zaskakiwały pomysłowością i innowacyjnością.
Jednym z takich produktów, na który czekaliśmy już dość długo był zapowiadany od dawna system Chrome OS i przystosowany do niego „Chromebook„. Na początku Chromebooki będą produkować Samsung i Acer, ale nie jest to najistotniejsza informacja.
Na czym polega innowacyjność i można powiedzieć magia Chrome OS? Jest to system operacyjny działający w chmurze. Dużo się ostatnio pisze o aplikacjach w chmurze, więc krótkie wyjaśnienie co to takiego. Aplikacje w chmurze to aplikacje działające na serwerach, czyli uruchamiane poza naszym komputerem (lub innym urządzeniem), pliki są również przechowywane na serwerach. Jednym słowem Chromebooki to urządzenia, które pozwalają łączyć się z systemem, na którym odbywają się wszystkie procesy. Pojęcia takie jak pojemność dysku twardego przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, ponieważ wszystkie pliki przechowywane są na serwerach, a miejsca na nich jest aż nadto.
Jednocześnie nie jest potrzebny wyścig pod względem zwiększania wydajności samych komputerów, netbooków, laptopów, ponieważ Chromebook nie oblicza złożonych procesów „u siebie”.
Co oznacza to dla przeciętnego użytkownika w praktyce? Dostęp do wszystkich swoich plików z każdego urządzenia i z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Brak potrzeby instalowania oprogramowania na komputerze, brak potrzeby dokonywania aktualizacji, brak zwiększania pojemności powierzchni dyskowej, brak ryzyka utraty danych w przypadku np. kradzieży laptopa, spalenia laptopa, utonięcia laptopa lub innych przykrych rzeczy, które mogą mu się przydarzyć.
Pytanie pojawia się czy w momencie wielkiego boomu na tablety, wypuszczenie netbooka komukolwiek jeszcze zaimponuje? Moim zdaniem to czy będzie to netbook, tablet, telefon, komputer stacjonarny, nie ma w tym momencie większego znaczenia, ponieważ Chrome OS wywróci do góry nogami cały sposób patrzenia na internet i używanie tych urządzeń.
Oczywiście pojawia się problem ochrony danych, możliwości utracenia tych danych na serwerze, a przede wszystkim stałego dostępu do internetu.
Polecam obejrzeć krótki filmik przedstawiający możliwości nowego wynalazku firmy Google.

źródło: http://mashable.com/2011/05/11/google-chrome-notebooks/

Komentarze